czwartek, 14 maja 2015

Bez ograniczeń!

Codzienne życie każdego z nas obfituje w problemy i trudności. W boju dnia powszedniego popadamy w rutynę i zmęczenie, które skutkują rozleniwieniem. Tak wiele chcielibyśmy zmienić, ale wciąż w naszym życiu brakuje magicznego słowa „motywacja”. Jak ją znaleźć? Gdzie to kupić i za ile? Czy starczy dla każdego? Dobra wiadomość! Zmotywować się do działania może każde z nas, jeśli znajdzie odpowiednie podejście, a sama motywacja może pomóc nam nie tyle zabrać się za wiosenne porządki, co diametralnie zmienić nasze życie. Kłamstwo? Istnieją ludzie, którzy swoje życie poświęcili głoszeniu wzniosłych idei i inspirowaniu innych, bazując na własnych doświadczeniach. Ci ludzie to mówcy motywacyjni.


Mówca motywacyjny - kto to taki?


Większość ludzi, mówców motywacyjnych kojarzy z coachami, którzy przeszli profesjonalne szkolenie, i którzy wbijają do głowy pracownikom firm chwytliwe frazesy i wyuczone techniki, mające nakłonić ich do efektywnej pracy. Poniekąd to poprawne skojarzenie, gdyż wielu mówców motywacyjnych wywodzi się ze środowisk biznesowych. Tutaj w głowie zapala się czerwona lampka. Skoro to biznesmeni, to pewnie zajmowanie się motywacją to dla nich kolejny dobry biznes. I tak, i nie. To tak, jak w przypadku nauczycieli. Możesz mieć lekcje z nauczycielem, który przekaże Ci podstawę programową i tyle, albo możesz spotkać takiego, który zaszczepi w Tobie pasję do przedmiotu, tak że nauka przestanie być przykrym obowiązkiem. To samo tyczy się mówców motywacyjnych. Możesz spotkać takich, którzy wyuczonymi sztuczkami mamią pospólstwo i dobierają się do ich portfeli; albo takich, którzy opierają się na własnym doświadczeniu, nierzadko sytuacjach, w których byli na dnie i tam i tam potrafili znaleźć siłę, która pozwoliła im osiągnąć sukces. Tacy, którzy mieli odwagę postawić swoje życie na głowie, teraz chcą opowiadać światu o swoich wartościach i zbawiennym wpływie, jaki wywarły na ich życie. Pokazują swoim przykładem, że skoro znaleźliśmy się na dnie, to jedyna droga prowadzi już tylko ku górze.

Moje pierwsze spotkanie z tego typu działalnością miało miejsce w Poznaniu w 2015 r. Wraz z moim kolegą udaliśmy się na konwent motywacyjny organizowany przez Milewski & Partnerzy i Success Resources. Cały event odbywał się na stadionie i mimo, że na zewnątrz było chłodno i wietrznie, to żar niektórych wystąpień potrafił skutecznie ogrzać publiczność. Mówcy motywacyjni opowiadali głównie o swoim życiu i doświadczeniach. Zdarzały się występy lepsze i gorsze, jednak wszystkie niosły ze sobą jedno przesłanie: spełniaj swoje marzenia i żyj bez ograniczeń! Poniżej chcę przybliżyć sylwetki paru osób, których wystąpienia szczególnie przypadły mi do gustu.
Życie bez ograniczeń


„Dopasuj warunki zewnętrzne do swojego wzorca szczęścia”


Magdalena Malicka zawodowo związana z mediami, uznana przez magazyn „Home&Market” za jedną z 50 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce. Jej życie nie było usłane różami, tragiczne wydarzenia mocno doświadczyły ją, w skutek czego uciekła w pracoholizm i nałóg jedzenia. Będąc już na dnie postanowiła wziąć się za siebie i jak sama mówi – „nie odkładać życia na później”. To, co było dla niej przełomem, to zmiana punktu widzenia, zamieniła starty na zyski, to co pozornie wydawało się tragedią, uznała za życiową lekcję, z której może wiele wynieść. Podkreślała także potrzebę życia tu i teraz, bez rozpamiętywania przyszłości czy ślepego gonienia za wizjami przyszłości. Całe wystąpienie było bardzo emocjonalne i refleksyjne.

„Nieważne gdzie zaczynasz, ale dokąd zmierzasz”


Urodzony na Florydzie Les Brown, nazywany był „tym gorszym bratem”. Jako dziecko żył z kompleksem niższości, na tle swojego uzdolnionego brata bliźniaka. Momentem przełomowym były słowa jego nauczyciela, który zwrócił mu uwagę, aby nigdy nie uważał się za gorszego. Sam Les twierdzi dzisiaj, że etykietki należy przyklejać na słoiki, a nie na ludzi. Duży nacisk kładzie na samodyscyplinę i podążanie za swoimi celami. Twierdzi, że jeśli będziemy robić łatwe rzeczy to nasze życie będzie trudne, ale jeśli zrobimy to, co trudne, to nasze życie stanie się łatwe. Za istotne uznaje relacje z innymi ludźmi, które mogą nas zarówno „budować” jak i niszczyć. Mimo, że od 20 lat walczy z rakiem prostaty, nie poddaje się i pokazuje wyraźnie, że nic i nikt nie odbierze mu radości życia. W swojej karierze był politykiem, DJ-em i prowadził swój autorski program „The Les Brown Show”, za działalność radiową i telewizyjną otrzymał wiele nagród, w tym nagrodę Emmy. Jego wystąpienie obfitowało w cytaty jak i liczne anegdoty, starał się w trakcie przemówienia pomóc uczestnikom odkryć w nich, jak sam mawia –„nieskończoną wielkość”.

„Nie ma rzeczy niemożliwych… oprócz trzaśnięcia drzwiami obrotowymi”


Łukasz Jakóbiak to postać doskonale znana internautom, głównie ze swojego nowatorskiego talk-show „20 ”.  Łukasz obecnie prowadzi wykłady i szkolenia motywacyjne w całej Polsce. W swoim dorobku ma szkolenia dla takich firm jak Coca Cola czy L Oreal. Tryskający pozytywną energią i radością mówca nie zawsze taki był. Jako dziecko nie akceptował swojego wyglądu, przez co brakowało mu pewności siebie, jednak jego marzenia o sławie i obcowaniu z celebrytami były silniejsze. Opowiadał o tym, w jaki to kreatywny i niestandardowy sposób starał się dotrzeć do takich gwiazd, jak Lady Gaga czy Anastacia. „To ludzie tworzą świat, dlatego tylko ludzie mogą stawiać bariery!” – entuzjastycznie głosił Jakóbiak.

„Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!”


Główną i niekwestionowaną gwiazdą całego spotkania był oczywiście Nick Vujcic. I choć nie udało mi się uczestniczyć w jego występie, nad czym niezmiernie ubolewam, to jestem pewien, że było ono kwintesencją całego spotkania. Nick to australijski mówca motywacyjny pochodzenia serbskiego. Vujcic urodził się z całkowitym brakiem kończyn górnych i dolnych. Mimo swojej ułomności wydaje się wieść szczęśliwsze życie niż nie jeden pełnosprawny człowiek. Jest spełnionym mężem i ojcem, a także jest jednym z najsławniejszych mówców motywacyjnych na świecie. Autor książki „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń”, wciąż niestrudzenie podróżuje po świecie przekazując ludziom tę największą z prawd, że otrzymali wielki dar, jakim jest życie i tylko od nich zależy jak je wykorzystają. Australijczyk dużą wagę przykłada do wiary w Boga, która jemu samemu pozwoliła uwierzyć w to, że jego życie ma sens.

 Motywacja na każdy dzień


Większość z nas nie ma styczności na co dzień z mówcami motywacyjnymi, więc motywacji szukać musimy na własną rękę. Inspiracja kryje się dosłownie wszędzie, każdego z nas motywuje coś innego, więc każdy indywidualnie powinien znaleźć zachętę do działania. Być może poniższe propozycje przypadną niektórym do gustu.

Will Smith – aktor znany z nietuzinkowych ról, które na przemian bawią i wzruszają, a prywatnie bardzo pozytywny człowiek. Wiele kwestii z filmów z jego udziałem może posłużyć jako porządny „kopniak motywacyjny”. Jedną z takich kwestii jest ta pochodząca z filmu „W pogoni za szczęściem”, w której aktor wciela się w rolę ojca walczącego o szczęście swoje i swojego synka. Film ten oparty jest na prawdziwej historii, która pokazuje, że każdy sukces okupiony jest pasmem porażek, porażek tak bardzo potrzebnych nam ludziom, aby wzrastać i wciąż się rozwijać. 


Także muzyka potrafi nieść w sobie wiele cennych i inspirujących treści, które wprawiają nas w refleksyjny nastrój. Utwory kanadyjskiej grupy Nickelback zawsze trafiały do mnie swoim głębokim przekazem, a przede wszystkim charakterystycznym głosem wokalisty i emocjami, jakie wkłada w każdą piosenkę. Ich najnowszy przebój z albumu „No fixed adress” o tytule „What are you waiting for?” pyta wprost: co się musi stać, byś zaczął w pełni żyć swoim życiem i zaczął spełniać marzenia? Żyjesz tylko raz, więc daj z siebie wszystko. No, więc na co czekasz?

1 komentarz:

  1. Bardzo dobry tekst! Fajnie się czyta :) Byłam na tym konwencie i też bardzo mi się podobało. W zasadzie każda historia była w pewien sposób inspirująca, jednak największe wrażenie zrobił na mnie Łukasz Jakóbiak, Jakub B. Bączek i oczywiście Nick Vujcic. Oby więcej takich konwentów :D

    OdpowiedzUsuń